Moda

Ubrania szyte na miarę i nie tylko

Szycie na maszynie w ostatnim czasie stało się bardzo modnym zajęciem. Dlatego też w ostatnim czasie wiele pań z zapałem uczy się tej sztuki, by samodzielnie uszyć swoim dzieciom oraz sobie pierwsze wyjątkowe ubrania. Z czasem, panie tak dobrze wprawiają się w szycie, że samodzielnie tworzą różne ozdoby do domu typu obrusy, zasłony, poszewki na poduszki oraz wiele, wiele innych. Producenci wychodzą paniom naprzeciw i wypuszczają na rynek szeroki wybór tkanin, z których można uszyć rozmaite rzeczy. Na jakie tkaniny warto postawić? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Tkaniny do szycia na metry
Zarówno profesjonalne panie krawcowe, jak i ci co dopiero stawiają pierwsze kroki przy maszynie do szycia szukają sklepów, gdzie można dostać ciekawe i dobre jakościowo tkaniny do szycia. Szeroki wybór takiego asortymentu można znaleźć w sklepach internetowych, które prześcigają się w wymyślaniu wzorów i kolorów swojego asortymentu. Dzięki dobrze działającym takim sklepom bez problemu można przyjrzeć się zdjęciu konkretnej tkaniny oraz zapoznać ze szczegółowym opisem każdego modelu. Dodatkowo, tkaniny do szycia sprzedawane są na metry, dlatego też każdy klient samodzielnie decyduje ile materiału danego modelu chce nabyć.

Wybór tkaniny ma znaczenie
Wybór tkaniny do konkretnych prac ma ogromne znaczenie. To od niej bowiem zależy, czy materiał będzie dobrze się układać, czy dobrze będzie się szył oraz czy można z niego zrealizować pomysł, który stworzyła dana osoba. Bardzo popularne wśród pań (nawet tych początkujących) jest używanie dobrych jakościowo tkanin. A do takich zalicza się takie jak np.: tkaniny bawełniane, muślin, tkaniny dresowe, dzianiny, jeansowe, poliester stabilny, wiskozę, welur, polar, minky, len, etaminę, popelinę, organzę, flanelę, jedwab, bawełnę satynową czy woal. Każdy z tych materiałów występuje w rozmaitych wzorach i kolorach, dlatego też panie swobodnie łączą różne faktury oraz wzory, i tworzą z nich naprawdę wyjątkowe kompozycje.

To jest modne
Bardzo modne materiały, które obecnie najchętniej wyszukują panie to te o mocnych, intensywnych kolorach oraz o ciekawych wzorach. W sklepach z tkaninami dominują więc materiały w kolorach butelkowej zieleni, czerwieni, granacie, różnych odcieniach szarości, brązie, czerni, różu czy w fiolecie. Niezwykle modne są też kwiaty, wszelkie motywy zwierzęce typu: pantery, zebry, gepardy czy zestawy kolorów przypominające skórę węża. Co ciekawe, z takich materiałów panie w zaledwie jedną noc potrafią wyczarować modne bluzki, stylowe sukienki do pracy, efektowne marynarki, dobrze dopasowane spodnie oraz mnóstwo idealnych ubrań dla dzieci. Takie tkaniny do szycia świetnie się sprawdzają także tworząc różnorodne ozdoby do domu. Panie szybko uczą się więc szyć samodzielnie zasłony, firanki, poszewki na poduszki lub poszwę na pościel, obrusy i bieżniki oraz drobne akcesoria. Co ciekawe, dzięki takim materiałom można stworzyć kolorową, oryginalną i niezwykle efektowną kolekcję rzeczy, z których ich właścicielki będą bardzo dumne, gdyż zrobiły je samodzielnie.

Tkaniny kupisz w dobrym sklepie z tkaninami, np: https://efabrics.pl/

Branża kosmetyczna

Healthy aging
Niewątpliwie trendem, który od wielu lat rozwija się na całym świecie jest tzw. healthy aging. Od jakiegoś czasu określenie to funkcjonuje również w Polsce obejmując głównie problematykę zdrowia i chorób osób starszych a filozofia healthy aging zaczyna być także widoczna w branży beauty. Wiele organizacji propagujących tą filozofię, zdrowe starzenie określa jako proces optymalizacji możliwości poprawy i zachowania zdrowia, czyli fizycznego, społecznego i psychicznego dobrostanu oraz niezależności seniorów, przyczyniając się do poprawy jakości ich życia. Dlatego zarówno na świecie, jak i w Polsce, healthy aging rozpatruje się głównie w odniesieniu do osób po 60., a nawet już 50. r.ż.

Zainteresowanie zwiększeniem potencjału zdrowotnego seniorów wynika z regularnie napływających informacji o niekorzystnych danych demograficznych – niskim współczynniku dzietności oraz rosnącej średniej długość życia i coraz liczniejszej populacji osób powyżej 65. r.ż. Według WHO w Regionie Europejskim odsetek osób w wieku 65 lat ma wzrosnąć z 14% w 2010 do 25% w 2050 r. Dlatego Europa promuje zdrowe starzenie poprzez szereg strategii i planów działania, np. poprawę opieki zdrowotnej nad seniorami, zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej. Ma to na celu zapobieganie skutkom chorób związanych z wiekiem, wykluczeniu społecznemu seniorów a także minimalizowaniu obciążeń związanych z ich niepełnosprawnością. W branży beauty są to działania dotyczące poprawy jakości życia seniorów poprzez umieszczenie w ofercie specjalistycznych pakietów zabiegowych dla seniorów, obejmujących medyczne zabiegi estetyczne, zabiegi estetyczno-zachowawcze z obszaru szeroko rozumianej kosmetologii oraz podologii czy trychologii osób starszych.

W większości salonów kosmetycznych czeka na nas długa lista zabiegów, z których części nie jesteśmy w stanie rozszyfrować po nazwie, co właściwie będzie wykonywane na naszej skórze. Kto pyta nie błądzi, więc warto zapytać kosmetyczkę, co to za zabiegi i jakie dają rezultaty. Przy wielu z nich musimy jednak pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach, które mogą wykluczyć nas z możliwości ich wykonania. Jednak spokojnie, nawet do zwykłego masażu twarzy można znaleźć wiele powikłań, jednak wiele z nich ma charakter czasowy i prędzej czy później zwykle możemy skorzystać z tego, co nas szczególnie zainteresowało.

W większości salonów kosmetycznych najczęściej wykonuje się henny brwi, manicure, pedicure czy depilację. O kwestii twarzy wiele osób zapomina lub decyduje się na jeden zabieg od czasu do czasu. Jednak jeśli chcemy wymiernych i co najważniejsze trwałych efektów, to zwykle niezbędna jest seria.

Jeśli chodzi o zabiegi na twarz to sięgamy po oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne - przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem kwasów, ale również wybierana jest mikrodermabrazja i mezoterapia igłowa. Każdy z tych zabiegów ma swoje wyjątkowe działanie, wskazania, przeciwwskazania, oraz odpowiednie zalecenia. Jeśli będziemy się do nich stosować z pewnością uzyskamy zadowalający efekt, a nasza skóra będzie promienna.

Polski rynek kosmetyczny to około 400 podmiotów – dużych firm międzynarodowych, dużych polskich graczy oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Taka struktura zapewnia niezbędną różnorodność branży i stanowi o jej silnych podstawach.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł. Dzięki działalności przemysłu kosmetycznego polska gospodarka wytworzyła ponad 7 mld zł wartości dodanej, zapewniając miejsca pracy dla 43 tys. osób.

Polska jest szóstym rynkiem kosmetyków w Europie i rośnie najszybciej z liderów, stale powiększając też
nadwyżkę w handlu międzynarodowym. W najbliższych latach polska gospodarka powinna nadal się rozwijać, a wraz z nią branża kosmetyczna. Równocześnie rosła będzie zamożność społeczeństwa, co w konsekwencji oznacza wzrost popytu na produkty kosmetyczne. Zmieniać się będzie też struktura tego popytu – wzrośnie sprzedaż droższych wyrobów. Z kolei konsekwencją zachodzących w Polsce zmian demograficznych będzie wzrost zapotrzebowania na produkty przeznaczone dla osób starszych. Takie impulsy na rynku krajowym zmieniać będą produkcję, a co za tym idzie – eksport.

Kontynuowany będzie trend migracji polskich producentów z rynków tanich na rozwinięte, dojrzałe rynki
o wysokiej marży. Kierunek rosyjski czy ukraiński będą tracić znaczenie na rzecz np. rynku belgijskiego.
Sukcesywnie wyczerpywać się będzie przewaga konkurencyjna branży kosmetycznej w Polsce opierająca się na niskich kosztach. Wzrost wynagrodzeń i kurcząca się liczba dostępnych pracowników wymuszą znalezienie innych przewag, m.in. poprzez zwiększenie inwestycji w badania i rozwój.

Kadry sektora należą do najlepszych w Europie. Jedynym zagrożeniem jest starzejące się społeczeństwo,
które może ograniczyć dopływ liczby pracowników wymaganej do zaspokojenia rosnących potrzeb branży.

Kosmetyki to jedna z intensywniej regulowanych branż na poziomie Unii Europejskiej. Zharmonizowane
przepisy ułatwiają konkurencję, ale ich częste zmiany wymagają znaczącego wysiłku w dostosowanie, drenując kapitał na inwestycje rozwojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *