Zdrowie

Zdrowy prezent przed Świętami: bezpłatne konsultacje reumatologiczne! “Dzień z Reumatologiem” w Krakowie.

Osteoporoza najczęściej rozwija się bez widocznych objawów. Dowiadujemy się o niej, gdy w wyniku ubytków w kościach doszło do złamania. Inne choroby reumatologiczne również mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. Dlatego diagnostyka i zdobycie odpowiedniej wiedzy są niezwykle ważne. W Krakowie w ramach “Dnia z Reumatologiem” 23 listopada będzie można wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach i porozmawiać ze specjalistami.

Zbliżające się Święta to nie tylko okres intensywnych przygotowań, ale też większego niż zwykle wysiłku dla naszego organizmu. Jednocześnie nadchodzący koniec roku to czas refleksji, także nad naszym zdrowiem. Nie trzeba jednak czekać do kolejnego roku, żeby zatroszczyć się o siebie. Dla osób zmagających się z problemami reumatologicznymi, koniec listopada to dobry moment na odbycie wizyt kontrolnych i konsultacje z wykwalifikowanymi ekspertami.

Nieznane, nieprzyjemne, niebezpieczne

Toczeń rumieniowaty-układowy, twardzina układowa, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) czy zespół Sjögrena, choć nie są diagnozowane tak często jak osteoporoza, mogą powodować nie mniej przykre dolegliwości. W zależności od choroby, stopnia jej rozwoju i przebiegu powodują one m.in. obrzęk stawów, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, duszności, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie nerek, płuc czy serca. Zignorowanie choroby może w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnych i niebezpiecznych zmian.

Ważne jest, aby w trakcie zmagania się z chorobą uzyskać rzetelne informacje i poznać terapie, jakie oferuje współczesna medycyna – komentuje lekarz reumatolog Ewa Górecka. – Dziś wielu chorych szuka informacji na własną rękę w Internecie lub wśród znajomych, jednak do takiej wiedzy trzeba zachować bardzo duży dystans. Nie zastąpi ona konsultacji ze specjalistą.

Otrzymanie trafnej diagnozy odpowiednio wcześnie ma kluczowe znaczenie chociażby w przypadku twardziny układowej, która może postępować stosunkowo szybko, prowadząc do śmierci. Z kolei aż 70% pacjentów dotkniętych toczniem rumieniowatym zmaga się z zapaleniem nerek, a 18% doznaje uszkodzenia miąższu płuc. Na ryzyko wystawione jest również serce, gdzie diagnozowane jest m.in. wysiękowe zwężenie tętnic wieńcowych. Tym bardziej osoby zmagające się z chorobami reumatologicznymi nie powinny odkładać wizyty u ekspertów na później.

Dlatego w Centrum Medycznym Pratia MCM przy ul. Rejtana 2 w Krakowie, już 23 listopada będzie można wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach reumatologicznych.

Kto może wziąć udział?

Akcja “Dzień z Reumatologiem” skierowana jest do wszystkich, którzy zmagają się przynajmniej z jedną z pięciu chorób kości i stawów, są w trakcie jej leczenia lub rozpoznania. Do chorób tych należą:

  1. toczeń rumieniowaty-układowy,
  2. twardzina układowa,
  3. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS),
  4. zespół Sjögrena,
  5. osteoporoza.

Specjalistyczne porady świadczyć będą dr hab. n. med. Mariusz Korkosz (w godzinach 12-17), lekarz reumatolog Ewa Górecka (w godzinach 14-19) i lekarz reumatolog Renata Kolasa (w godzinach 15-19) – lekarze na co dzień  wspierający rozwój innowacyjnych terapii w Pratia.

*          *          *          *          *

“Dzień z Reumatologiem” Pratia w Krakowie

Kiedy?Gdzie?Jak się zapisać?
  środa, 23.11.2022 r.
od 12:00 do 19:00  
  Centrum Medyczne Pratia MCM ul. Rejtana 2 Kraków  Telefonicznie: 32 746 25 00 502 278 782 512 491 408 SMS:
502 278 782 512 491 408

Link do wydarzenia:  https://www.facebook.com/events/857263672117405

Branża kosmetyczna

Healthy aging
Niewątpliwie trendem, który od wielu lat rozwija się na całym świecie jest tzw. healthy aging. Od jakiegoś czasu określenie to funkcjonuje również w Polsce obejmując głównie problematykę zdrowia i chorób osób starszych a filozofia healthy aging zaczyna być także widoczna w branży beauty. Wiele organizacji propagujących tą filozofię, zdrowe starzenie określa jako proces optymalizacji możliwości poprawy i zachowania zdrowia, czyli fizycznego, społecznego i psychicznego dobrostanu oraz niezależności seniorów, przyczyniając się do poprawy jakości ich życia. Dlatego zarówno na świecie, jak i w Polsce, healthy aging rozpatruje się głównie w odniesieniu do osób po 60., a nawet już 50. r.ż.

Zainteresowanie zwiększeniem potencjału zdrowotnego seniorów wynika z regularnie napływających informacji o niekorzystnych danych demograficznych – niskim współczynniku dzietności oraz rosnącej średniej długość życia i coraz liczniejszej populacji osób powyżej 65. r.ż. Według WHO w Regionie Europejskim odsetek osób w wieku 65 lat ma wzrosnąć z 14% w 2010 do 25% w 2050 r. Dlatego Europa promuje zdrowe starzenie poprzez szereg strategii i planów działania, np. poprawę opieki zdrowotnej nad seniorami, zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej. Ma to na celu zapobieganie skutkom chorób związanych z wiekiem, wykluczeniu społecznemu seniorów a także minimalizowaniu obciążeń związanych z ich niepełnosprawnością. W branży beauty są to działania dotyczące poprawy jakości życia seniorów poprzez umieszczenie w ofercie specjalistycznych pakietów zabiegowych dla seniorów, obejmujących medyczne zabiegi estetyczne, zabiegi estetyczno-zachowawcze z obszaru szeroko rozumianej kosmetologii oraz podologii czy trychologii osób starszych.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PMR, konsumenci wybierając kosmetyki, kierują się ich jakością (88%), zapachem (79%), ceną (77%) oraz naturalnością (55%). Cena już dawno przestała być dla klientów najważniejsza, kryterium znanej marki również traci na znaczeniu. Wiąże się to przede wszystkim z silnym w ostatnich latach rozwojem marek własnych. Aż dla 45% respondentów ważne jest, by kupowany kosmetyk był produktem polskim. Wysoka jakość krajowych produktów oraz zaufanie, jakim darzą je konsumenci pozwalają im coraz lepiej konkurować z zagranicznymi markami.

Wciąż najpopularniejszym miejscem zakupów kosmetyków w naszym kraju są drogerie (79%). W tych punktach częściej dokonują zakupów kobiety (86%) niż mężczyźni (67%). Blisko 25% konsumentów dokonuje z kolei zakupu kosmetyków w hipermarketach, a dyskonty wybiera 14% osób.

W najbliższych latach powinno dojść do dalszego wzrostu znaczenia dyskontów, przede wszystkim z racji ich ekspansji, poszerzonej oferty kosmetycznej oraz rosnącego zaufania społeczeństwa do marek własnych. Z kolei hipermarkety, aby zaradzić spadkom sprzedaży kosmetyków, będą najpewniej przebudowywać swoje działy kosmetyczne, próbując upodobnić je do drogerii.

Tricho beauty
Postęp nauki i techniki, wprowadzanie nowych technologii, zmiany społeczno-kulturowe i demograficzne wywołały w ostatnim czasie zjawisko zainteresowania kondycją i wyglądem włosów oraz skóry głowy, wyrażające się w zmianie dotychczasowych kwalifikacji przedstawicieli różnych zawodów przez przyuczenie się do wykonywania procedur trychoterapeutycznych. W ten sposób rozwinęła się trychologiaktórą można zdefiniować, jako interdyscyplinarną dziedzinę nauki, której przedmiotem badania są włosy i skóra owłosiona głowy, utrzymywanie, przywracanie lub kreowanie ich zdrowia i urody za pomocą metod medycznych (leczenia) i paramedycznych (pielęgnacji).

Trychologia szczególnie silnie rozwija się w kierunku zachowawczych metod trychoterapeutycznych, praktykowanych przez nie-lekarzy. Wiele szkół wyższych uruchomiło specjalności o profilu trychologicznym, które zaopatrują studentów w kompleksową wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu trychologa kosmetologicznego. Różne instytucje związane w Polsce z trychologią organizują kongresy i konferencje, które z są miejscem wymiany myśli i doświadczeń środowisk trychologicznych.

Wydaje się, że trend trycho beauty nadal będzie się silnie rozwijał, korzystając zarówno z nowoczesnych technologii, jak i tych naturalnych, nieinwazyjnych w połączeniu ze zmianą nawyków związanych ze stylem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *